Najciekawsze atrakcje w Ojcowskim Parku Narodowym
Parki narodowe zawsze miały szczególny status w Polsce. W ostatnich latach wiele się mówi o ich ważnej roli w krajowej turystyce. Są dobrem naturalnym, o które wszyscy powinniśmy dbać. Oczywiście wizyta w takim miejscu nie zawsze musi wiązać się z długimi spacerami na łonie natury, pamiętajmy o tym, że instytucje zajmujące się ich administracją nierzadko dbają również o zapewnienie zwiedzającym odpowiednich atrakcji, dzięki którym wizyta w parku okazuje się ciekawą przygodą. Ojcowski Park Narodowy znajdujący się w województwie małopolskim jest doskonałym miejscem na oderwanie się od wielkomiejskiego zgiełku, okazją do spędzenia czasu na aktywnym wypoczynku oraz poznania regionu z nieco innej, niezurbanizowanej strony. Jak nazwa wskazuje, sercem parku jest niewielka wieś Ojców (położona na Szlaku Orlich Gniazd), znajdująca się stosunkowo blisko Krakowa, więc przy okazji dłuższego turystycznego pobytu w byłej stolicy Polski, taka wycieczka może okazać się strzałem w dziesiątkę. Z pewnością nie będziemy narzekać tam na nudę!
Park Narodowy w Ojcowie – nietuzinkowe formy skalne
Nie da się ukryć, że Ojcowski Park Narodowy nie należy do największych w Polsce (jego powierzchnia to nieco ponad 20 km kwadratowych), jednak dzięki niewielkim rozmiarom z pewnością uda nam się zobaczyć wszystkie czekające na turystów atrakcje. A trzeba powiedzieć, że jest ich wiele. Ogromna część turystów ceni sobie możliwość zwiedzenia znajdujących się na terenie obiektu licznych jaskiń. Przy Jaskini Ciemnej znajdziemy np. interesującą rekonstrukcję przedstawiającą rodzinę neandertalczyków stworzoną w oparciu o wyniki badań archeologicznych, podczas których odkryto ślady obecności człowieka. Wizyta w takich grotach z pewnością będzie doskonałym rozwiązaniem w upalny dzień, ponieważ nawet w środku lata temperatura panująca wewnątrz nich oscyluje w granicach 10 stopni Celsjusza. Będąc przy temacie jaskiń, nie można zapomnieć o innych formach skalnych znajdujących się na terenie parku. Do tych najpopularniejszych z pewnością możemy zaliczyć Bramę Krakowską czy słynną Maczugę Herkulesa.
Zamek w Pieskowej Skale oraz stara osada młynarska
Osoby zainteresowane historią polski czy geografią z pewnością wiedzą, dlaczego te tereny miały niegdyś ważne znaczenie strategiczne (głównie przez wzgląd na ukształtowanie terenu). To tutaj przebiegał słynny szlak handlowy prowadzący do Krakowa. Znajdujące się na terenie obiektu dwa okazałe zamki pierwotnie miały ochraniać kupców przemierzających szlak. Pieskowa Skała bywa przez miejscowych nazywana ojcowskim Wawelem, a historia powstania wzniesionego na niej zamku sięga czasów panowania Kazimierza Wielkiego, chociaż podania sugerują, że mógł istnieć tu jeszcze wcześniej. Jest to więc prawdziwa gratka dla miłośników historii oraz zabytkowej architektury. Zupełnie innego rodzaju doświadczeniem będzie natomiast wizyta w starej osadzie młynarskiej Boroniówka, gdzie nawet najdrobniejszy przedmiot skrywa w sobie tysiące historii o naszych przodkach. Opowieści te z pewnością przedstawią nam osoby zajmujące się dbaniem o to, aby osada nie została zapomniana przez odwiedzających. Nie da się zatem ukryć, że jeśli interesują nas oryginalne atrakcje, Ojcowski Park Narodowy zapełni nam cały dzień.